Nema potrebe da pričam o tome koliko iz dana u dan raste popularnost društvenih mreža, posebno Facebooka koji je nedavno dostigao cifru od 750 miliona korisnika. Ignorisanje ove mreže se smatra luksuzom koji firme i kompanije širom svijeta teško sebi mogu da priušte. Facebook stranica i komunikacija sa fanovima koji vole vaše proizvode je postala sastavni dio marketinsških aktivnosti u kompanijama širom svijeta.

Kakvo je stanje u Bosni i Hercegovini pokušala sam otkriti analizirajući na Facebooku aktivnosti onih koji inače imaju najviše para – banaka. Spisak sam uzela sa stranice Centralna banka Bosne i Hercegovine, a analiza je pokazala da se u BIH Facebook očito još uvijek ne uzima previše ozbiljno.

Banke u Bosni i Hercegovini koje NEMAJU Facebook stranicu

Federacija BiH ima 18 banaka. Od toga 11 NEMA Facebook stranicu.
1. Bosna bank international d.d. Sarajevo
2. Hypo Alpe-Adria-Bank d.d. Mostar
3. Investiciono-komercijalna banka dd Zenica
4. NLB Tuzlanska banka d.d.
5. Komercijalno-investiciona banka d.d. V.Kladuša
6. ProCredit Bank
7. Raiffeisen Bank d.d. BiH
8. Razvojna banka Federacije BiH
9. Union banka d.d. Sarajevo
10. Vakufska banka d.d. Sarajevo
11. Volksbank BH d.d.

Republika Srpska ima 10 banaka. NIJEDNA NEMA Facebook stranicu.
12. Balkan Investment Bank AD Banja Luka
13. Bobar Banka ad Bijeljina
14. Hypo Alpe-Adria-Bank a.d. Banja Luka
15. Komercijalna banka AD Banja Luka
16. MF Banka
17. NLB Razvojna banka Banja Luka
18. Nova banka Banja Luka
19. Pavlović International Bank a.d.
20. Unicredit Bank a.d. Banja Luka
21. Volksbank a.d. Banja Luka

Banke u Bosni i Hercegovini koje IMAJU Facebook stranicu

1. BOR banka ima Facebook stranicu – BOR Banka Sarajevo

Prvi post objavljen 1. septembra 2010. godine. Od tada imaju 30 fanova i ukupno 5 objava koji se odnose na poslovanje banke. Nema interakcije sa fanovima. Ne web stranici nemaju poveznicu za Facebook.

Očito da BOR banka ovu svoju stranicu ne smatra alatom koji joj može pomoći u poslovanju pa joj se i ne posvećuje pretjerano. Moguće da su je otvorili iz onog poznatog razloga “jer su svi na Facebooku”.

2. Intesa Sanpaolo Banka d.d. Bosna i Hercegovina
Postoji Facebook stranica – Intesa Sanpaolo Banka BiH sa 6.243 fana na kojoj piše “Community stranica fanova Intesa Sanpaolo banke BiH.Ne oficijelna stranica” . Ovo sam iskopirala i koliko sam ja shvatila ovo je neoficijelna Facebook stranica. Na koji način, ko i kako je skupio ovolike fanove ne znam, ali kako postoje samo tri posta na njoj koja govore o proizvodima banke čini mi se da bi u toku moglo biti možda preuzimanje stranice.

Ovaj slučaj pokazuje šta se može desiti ukoliko banka Facebook ne uzme pod svoju kontrolu. Bilo ko – dobronamjerno ili zlonamjerno može otvoriti Facebook stranicu i na njoj pisati svašta. Činjenica, postoje načini da se to ukloni, ali kako Facebook nema svoju službu korisnika teško je tačno predvidjeti koliko se situacija može iskomplikovati. Dok vi uspijete ukloniti nepoželjnu Facebook stranicu koja vam ne ide u prilog može se desiti da se na njoj pojave postovi koji će vam nanijeti štetu.

3. MOJA BANKA dd Sarajevo ima Facebook stranicu. Možete je posjetiti ovdje – MOJA BANKA dd Sarajevo

Ovo je bivša FIMA banka a ime je promijenjeno uz promjenu vlasništva, te se može reći da su relativno novi kao brend. Na Facebooku su od 13. maja 2011., imaju 5 objava do sada, 105 fanova, nekoliko lajkova i jedan komentar. Činjenica, taj komentar je od osobe koja (slučajno ili ne) ima isto prezime kao direktor banke. Nemaju na web stranici poveznicu za Facebook.

Može se reći da nije loš početak ako ne ostane na ovako siromašnoj aktivnosti.

4. Privredna banka Sarajevo ima takođe mini Facebook stranicu sa 59 fanova. Prvi post su objavili čak u decembru 2008. godine a nakon toga je uslijedio još jedan u novembru 2010. godine. Izgleda da se trude da ne opterećuju fanove ;) Činjenica, osim njih imaju objavljen i post jednog fana. Nemaju na web stranici poveznicu na Facebook. Link na Facebook stranicu – PRIVREDNA BANKA SARAJEVO

5. Turkish Ziraat Bank Bosnia ima Facebook stranicu (link za stranicu – Facebook Turkish Ziraat Bank Bosnia DD. Do sada imaju 133 fana. Tu su od 25. aprila 2011. i imaju 7 objava. Imaju jedan upit za pojedinosti oko kredita i odgovor isti dan koji kaže Postovani, odgovor na Vas upit se nalazi u Vasem inboxu. S postovanjem, Marketing Department. Na web stranici imaju i poveznicu za Facebook. Fino za početak. Čini mi se da će se ovaj trend nastaviti te da će ova stranica koristiti banci.

6. UniCredit Bank d.d. ima Facebook stranicu malo neuobičajenog naziva – UniCredit Bank Krediti: Novi hit za sve Imaju 463 fana, prvi post je od 2. marta 2011. i od tada imaju objave svakih par dana. Postoji interakcija a organizovali su i nagradne igre. Na web stranici nema poveznice za Facebook.

Moja zamjerka ovoj stranici je malo suhoparan sadržaj koji je 90% fokusiran na proizvode banke. To je OK u početku ali vrlo brzo fanovi ovakve sadržaje sakriju u svom News Feedu jer im je dosadno svaki čas gledati kako samo pričate o sebi. Ili sam samo ja takva?

7. I na kraju sam konačno došla do jedine Facebook stranice u BiH koja ima sve ono što jedan takav kanal za komunikaciju treba da ima. To je Sparkasse Bank BiH a njihova Facebook stranica je (link za stranicu – Facebook Sparkasse Bank BiH . Do sada imaju 1069 fanova. Jedini imaju na web stranici poveznicu za Facebook i to na uočljivom mjestu na naslovnici. Svaka čast!

Ono što je posebno zanimljivo i za pohvalu jeste razvoj ove njihove stranice. Naime, pratim ih već duže vremena i u početku je ovo bio lični profil. Nakon nekog vremena je očito Marketing odjel odlučio zauzeti aktivan pristup na Facebooku i taj profil su pretvorili u stranicu. Osim toga vizuelno su je doradili i ona zaista fino izgleda. Dakle, iako je prvi post na stranici od 19. aprila 2011. Sparkasse banka ima malo više iskustva sa Facebookom.

Komuniciraju sa fanovima, odgovaraju na pitanja i u principu ja nemam nikakvih zamjerki na ovo što rade do sada. U principu bi sve ove ostale banke trebale da se ugledaju na njih.

ZAKLJUČAK

Pretpostavljam da mnoge banke imaju problem sa korištenjem Facebooka zbog toga što se u njihovu ozbiljnu politiku teško uklapa “neozbiljni” Facebook.
– Da li će izgubiti na kredibilitetu ako se pojave na Facebooku i počnu pričati sa svojim klijentima?
– Šta ako se susretnu sa negativnim komentarima? Kako to držati pod kontrolom?
– Kako komunicirati i o čemu?

To su samo neka od pitanja koja sigurno muče rukovodioce posebno ukoliko sami nisu korisnici ove društvene mreže i imaju stav da je internet neozbiljno mjesto.

Jedina stvar koju trebaju imati na umu jeste da je konkurencija prevelika (18 banaka u Federaciji i 10 u RS-u) i da kupci traže razlike u nijansama. Svi manje više imaju slične proizvode, kamate i uređene fancy poslovnice. Pobijediće ona banka koja pokaže interes za rješavanje problema svojih klijenata, ona koja pokaže da nas zna čuti i da je interesuje ono što govorimo. A tu prednost može donijeti i Facebook. Jednostavno, ja kao klijent neke banke biram da ne moram ostaviti sve i otići u poslovnicu ili potrošiti 10 minuta slušajući neku laganu melodiju na centrali samo da bih saznala neku informaciju. Meni treba banka koja će mi odgovoriti na email jer najčepće tako komuniciram, banka koja će mi odgovoriti na pitanje na Facebooku jer mi je on uvijek otvoren. Često je dovoljno samo da nas upute kako i na koji način tražiti njihove usluge i već smo dobili uštedu u vremenu i osjećaj da smo nekome VAŽNI.

A svakako jesmo ili bi trebali biti važni svima onima kod kojih ostavljamo novac.

P.S. O Twitteru i bankama u BiH ću, kako stvari stoje, imati šta pisati tek za 2-3 godine :)