U prošlom tekstu Šta da ne jedem ako želim skinuti kilograme – odluka koju sam morala donijeti na početku sam obećala neke stvari, pa evo nešto od toga.
Konkretno, juče sam uradila nalaze i doktor kaže da su odlični. Konkretno, kontrolisala sam sedimentaciju, krvnu sliku, šećer, željezo i masnoće u krvi (holesterol, trigliceride, HDL i LDL holesterol). Šećer (glukoza) mi je 5,2, željezo 14,8, holesterol 3,7, trigliceridi 0,82, HDL 1,35 i LDL 1,94. Krvna slika i sedimentacija su takođe u redu, samo što ima puno stavki za nabrajanje a i nisu zanimljive.
Ono što je meni konkretno bilo najvažnije jeste željezo jer sam imala nekad velikih problema sa njim (pisala i o tome u Nešto kao uvod u tekstove o hrani koje ću pisati na blogu), a i ove masnoće zbog promjene načina ishrane. Čitala sam o tome da bi masnoće sa ovim mojim režimom trebale biti u redu, ali sam tek sad dobila potvrdu i na sebi da je to zaista tako.
Zašto ovo govorim? Konkretno, moja mama je nedavno kontrolisala svoje masnoće i malo su povišene. Nije to ništa pretjerano, za njene godine je to recimo uobičajena stavka. Nije za lijekove nego je dobila preporuke za ishranu – kako da ih reguliše ishranom. I znate kakve su te preporuke, sigurno se neko već sreo sa njima. Pored preporuka sa kojima se i ja slažem a odnose se na ubacivanje više povrća i voća u ishranu, zabranjeno je da jede jaja, bilo šta masno, posebno da izbjegava maslac, punomasne prerađevine od mlijeka i slično. Primjer tih preporuka imate i na linku Dijeta kod povećanog holesterola.
O holesterolu se danas jako puno može čuti i nekad mi se čini da svaka osoba ima problema sa njim. Ja sam konkretno najbolje shvatila šta je i koliko je važan iz teksta Kolesterol – neprijatelj ili prijatelj?
Prema onome što doktori uglavnom savjetuju možda i nije bilo realno očekivati da imam dobre rezultate holesterola. Naime, ja jedem puno jaja, koristim isključivo maslac za njihovo prženje (a i inače), samo domaće neprerađeno mlijeko i sireve koji su najmasniji od svih koji se mogu naći u ponudi (to neprerađeno mlijeko je masnije od 3,2%, u zavisnosti od krave), jedem dosta slanine i čvaraka, suho voće, bademe, lješnjake i ostalo. I imam dobar holesterol :D
Nešto tu ne štima, slažete se?
Anita Šupe je na svom blogu Istine i laži o hrani puno pisala o holesterolu, a u nekoliko rečenica koje daju odgovor na ovo o čemu sam pisala gore kaže:
Velike ”prozračne” neopasne LDL čestice i zaštitni HDL povećavaju se od zasićenih masti u prehrani. Male guste opasne LDL čestice i trigliceridi koji su opasni, povećavaju se od ugljikohidrata u prehrani. Dakle vrijednost ukupnog kolesterola ne pokazuje baš ništa. A ipak većina liječnika kod nešto povišenog ukupnog kolesterola preporuča ”pacijentima” prehranu sa manje zasićenih masnoća (koja podrazumijeva više ugljikohidrata – jer od nečega se čovjek mora zasititi). Ovakva prehrana može dovesti do smanjenja dobrih LDL čestica, smanjena zaštitnog HDL-a i povećanja štetnih triglicerida, što sve skupa može pokazati niži ukupni kolesterol, a da zapravo znači povećan rizik za srčane bolesti! Ovo je poznato među znanstvenicima koji se bave pitanjima kolesterola. Ali ipak su službene prehrambene preporuke potpuno obrnute – da jedemo manje masnoće i više ugljikohidrata. Možda iz razloga što je teško priznati (i sebi i drugima) da se svih ovih godina bilo u krivu?
Pa eto, koga zanima više na tu temu zna gdje može naći dodatne informacije.
Moji konkretni obroci, neki od njih
Ono što jedem mi najviše zavisi od raspoloženja i vremena. Nekad imam živaca da se posvetim spremanju obroka, njegovom dekorisanju i svim ostalim zezancijama koje idu uz to. A nekad nemam ni vremena a i mrsko mi bude. Osim toga, nekad mi se na primjer jedu jaja, a nekad pri pomisli na njih dobijem osjećaj da ih nikad više u životu neću pojesti. Proces odabira toga šta ću jesti kod mene ide ovako – sjednem i u mislima spremam sebi obrok, zamišljam da ga jedem. I ta neka unutrašnja reakcija na to zamišljanje mi pomaže u izboru.
Za doručak jedem:
– Jaja na onoliko načina na koliko ih znam spremiti. Ja konkretno na 4 – kuhana, omlet sa nečim, na oko, kajgana sa nečim. Ako neko ima još neki način neka piše u komentarima slobodno, smijem se kladiti da postoji još načina :D
Ovo kuhano kod mene varira da li je tvrdo ili meko pošto nemam ona moderna kuhala nego to ja u šerpi odokativnom metodom jer me mrzi stajati kraj šporeta i viriti kad je tačno prokuhalo. Ali sreća pa mogu jesti sve varijante.
Kad pravim omlet u zamućena jaja najčešće dodam neki začin, sremuš, bosiljak, mediteransku mješavinu – bilo šta od onog što volim i imam na raspolaganju. Pred kraj pečenja na vrh narendam sir, izmrvim sir, pospem sir – sve u zavisnosti od toga kakav sir imam na raspolaganju. A uvijek imam neki jer je meni frižider bez sira, bez obzira na ostalo šta je u njemu – prazan frižider ;)
Kajgane su varijacija na temu, u njih zna stati svašta nešto – od mladog sira, preko tikvica, praziluka, do običnog crvenog luka, a to mi je trenutno omiljena varijanta jer me vraća u djetinjstvo pa svako malo hoću da putujem tamo :D
Kad ne jedem jaja?
Onda ima varijanta – nešto mesnato, najčešće slanina ili sušena piletina ili riba, tunjevina uglavnom. Uz to opet sir :D , domaća pavlaka, kašika ajvara, nekoliko maslina, maslac. Pošto ne jedem hljeb često odsiječem krišku sira pa na nju mažem maslac. U pavlaku znam zamiješati susam ili opet neki začin. To često radim i sa mladim sirom, čisto da mu dodam okus. Nekad uz sve uzmem i malo senfa jer ga volim. I vrlo često uz sve popijem šolju mlijeka sa kakaom, bez šećera naravno.
A kad imam domaće kiselo mlijeko onda u njega naguram sjemenki, mljevenog lana, kokosovog brašna malo, cimeta i eventualno kašikicu meda. I to bude prilično gusto i jako ukusno :D
Kad mi je sve mrsko?
Onda smutim smoothie :D Ne znam kako je nastala ova riječ na engleskom, ali strašno dobro paše uz naš jezik. Smutim bilo šta što mi padne na pamet – u blenderu. Kod mene je neka priručna varijanta blendera koji mi je godinu i po izlazio na nos prilikom svake rasprave u kući o glupim investicijama :D A sad ne znam kako bih bez njega – konačno je našao primjenu, i to skoro svakodnevnu.
Neke od varijanti mojih smutija:
– krastavac, jabuka + mrkva ako može stati
– tikvica, grejp
– špinat, grejp, tikvica
– brokula, grejp, smrznute višnje
– tikvica, jabuka, paradajz
Odnosno bilo šta što je aktuelno i dostupno – na pijaci i kod mene, a trudim se stalno kupovati različito, posebno sad kad je dobar izbor. Trebala bi mi 3 teksta da ispišem sve kombinacije i mislim da do sada nisam napravila 2 ista smutija.
U smuti dodam nekad vodu a nekad mlijeko. Obavezno dvije kašikice mljevenog lana i koliko ispadne iz bočice cimeta ili đumbira (a ispadne puno uvijek). Nekad i oboje, posebno ako je u kombinaciji grejp i ako mi ga je bilo mrsko detaljnije guliti pa znam da će biti gorak.
Znam da se mnogi mršte i na samu pomisao o ovakvim kombinacijama :D I da bi mnogi nekako i pristali na varijante sa voćem ali povrće… Međutim, povrće je bitnije, a meni je uvijek nedostajao način kako da ga unesem u organizam više različitog. Ovo je odličan način :)
Eto, za sada toliko. U sljedećem “broju” ću pisati o ostalim obrocima i o tome kako jesti hranu koja nam nije baš najdraža i koliko je važno povrće za naš organizam. To sam obećala i prošli put ali sam vas već dovoljno udavila ;)
I ja sam pročitao tekst o kolesterolu. Shvatio sam da su nam masnoće zapravo prijatelji, a ne neprijatelji koliko nas neprestano trpaju raznoraznim porukama ili putem govora ili reklame ili zdravstvenih emisija. Važno je biti u svemu umjeren i znati odabrati pravilne namirnice. Prije sam konzumirao margarin i oglušio se na tuđe savjete kako bih trebao isti zamijeniti s maslacem jer je zdraviji i tijelo ga bolje iskorištava, ali ja sam se oglušio na to i između toga što je cijena maslaca bila skuplja od margarina. A onda sam pročitao Anitin tekst o margarinu i maslacu pa još kada me zapanjio primjer testa mrava i margarina / maslaca, odmah sam promijenio svoje mišljenje i počeo koristiti maslac. Bio sam uvjerenja kako treba jesti jaja 2-3 x tjedno pa me opet tekst o jajima razuvjerio u tome kako je moguće jesti jaja svakog dana. Pa sam se posebno obradovao kada sam kuhano jaje putem rezalice poslagao na lijepom sendviču uz šnitu kruha sa raznim sjemenkama, maslac, šunku, deblja šnita kravljeg sira sa pijace i narezano kuhano jaje. I još neka salatica uz to. Ma super. :D
Ja sam jaja inače pravio u obliku kajgane s time da sam ponekada kombinirao sa gljivama i umakom od vrhnja ili sam ubacivao komadiće šunke i sira. Ima puno raznih kombinacija, a sve su jako fine. :)
Kako sam pojedinac koji se trudi dodati na težini, ponekada pravim voćni smoothie na način:
– ogulim jednu bananu i narežem na kolutiće te ubacujem u el. sjeckalicu
– malo zobenih pahuljica – onako odokativno
– malo mlijeka 2,8% m.m. radi lakšeg miksanja
– žličica bilo kojeg meda
I dobijem fini slatkiš. :D To mi je trenutno najdraža kombinacija. ALi kada dođe veći izbor voća zajedno sa ljetom, onda će i drugo voće doći na testiranje, a i ne bi bilo zgorega koristiti sokovnik koji samo skuplja prašinu. ;)
Nisam znao da je OK kombinirati voće i povrće za smoothie, ja sam čitao kako ih nije dobro kombinirati zbog težeg varenja.
Lijep pozdrav i čestitam na dobrim nalazima. :)
Hvala :)Vidiš nije mi pala na pamet kombinacija jaja i gljiva, moraću i to isprobati :)
jesti raznovrsno i umjereno,to mi se cini zdravo i normalno.inace kad spomenuste gljive i jaja to mi je omiljena poslastica.preprzim crvenog luka malo przim pa dodam gljive i onda zalijem sa umijesanim jajima(kajgana),pa saalata od svjezeg paradajza i tako to.prijatno
Jesi li probala kuhati jaje na način da ga ubaciš u slanu vodu koja kjuča, bez ljuske, dovoljna su dva-tri minuta, poslije ga začiniš maslinovim uljem ili kako ti se već dopada.
Nisam, zvuči zanimljivo, baš ću probati. Hvala :)
ne znam da li i to spada u poširana jaja – razlupati jaje i staviti u kutlaču i tako lakše spustiti u kipuću vodu, pa kroz par minuta izvaditi rešetkastom kašikom i staviti u tiganj u kojem je proprženo malo aleve paprike na nekoj masnoći, kratko propržiti jaje ili jaja i… to je to
Mislim da se tako zove :) Zanimljiv način definitivno, probaću svakako!
Ishrana jeste bitna, ali je isto toliko bitna i fizička aktivnost, naročito ona koja ubrzava rad srca. Što smo aktivniji bolji nam je šećer, kao i nivo LDL i HDL holesterola.
Istina. Baš ovih dana razmatram šta i kako učiniti jer mi treba malo fizičke aktivnosti. A polijena sam, priznajem.
Super za nalaze:)
Dorucak i meni otprilike izgleda tako plus sezonska salata, tost i cjedjena narandza.S tim da smijem 4 zumanca sedmicno.
Volim povrce, tjesto slabo jedem, jedini mi je problem izbaciti slatkise.Sad mi je lakse kad ima jagoda i tresanja:)
Ja sam sa slatkišima Ok, 2-3 kockice crne čokolade i 1-2 suhe smokve dnevno za sada zadovoljavaju sve napade, kad se dese. A ne dešavaju se svakodnevno, srećom.
Ti ko moja beba jedes ove smoothie :D
Meni je mama uvijek prigovarala da sam lijena za žvakanje :D I izgleda da je bila u pravu, hahaha
Ej, dobar ti je blog, tek sad sam ga otkrila sasvim slučajno.
Nego meni nikad nije bilo jasno u čemu je razlika između omleta i kajgane? Kako praviš omlet, a kako kajganu?
Čuj, ne smijem 100% tvrditi da sam u pravu sa nazivima, ali kod mene je to ovako:
Omlet je čvrst, fino ga nožem režeš i ima onaj cjelovit oblik. A kajgana je zbrčkana jur u njoj uvijek bude još nešto pa dok pržiš i miješaš sve se zbrčka ;)
a, ok, thanks. tako sam i ja nekako mislila :)
Neću dati prijedlog na koji način se mogu pripremati jaja, jer je izbor neograničen. Javljam se samo da pohvalim ovaj blog. Sviđa mi se izbor tema iako nisam baš sav “izlistala” ali radujem se što sam ga našla. Imamo slična razmišljanja, tako da ću uživati u čitanju.
Hvala puno, veliki pozdrav
pozdrav ogromni.mogu reči da mi se jako puno sviđa ovaj tekst.i velika,velka hvala.
Odličan tekst.I ja sam jedno vrijeme probao da se hranim paleo načinom prehrane ali da sam produzio bankrotirabo bih,ali za sve one koji imaju novca zdravlje nema cijenu.