Autor: Hana Kazazović
Vještina u koju se mnogi danas kunu je – multitasking. Nikad nam dosta vremena pa to pokušavamo nadoknaditi time što radimo više poslova odjednom. I ponosni smo na to, hvalimo se kako nam dobro ide to multitaskovanje.
Realno, koliko je moguće raditi kvalitetno više poslova odjednom?
Moguće je…
– prati suđe i slušati muziku
– telefonirati i črčkati škrabotine na papiru
– hodati i slušati muziku ili neki govor
– nastavite niz
Suština je – mogu se raditi dva posla odjednom, ali se u jednom trenutku možemo fokusirati samo na jednu stvar. Nemoguće je, mislim, istovremeno imati fokus na dvije ili više stvari.
Poenta je samo u tome koliko nam je važno ono što radimo i koliko pažljivi trebamo biti.
Zato svi i govore o multitaskingu, a niko o multifokusiranju. Jer je nemoguće.
E sad, na svakom od nas je da izabere šta će i kako raditi. Ja se trudim da ne multitaskujem previše jer sam primijetila da mi sve što radim na takav način nije baš nešto. A i manje vremena potrošim kad se fokusiram na jednu stvar i nju završim, pa onda na miru radim nešto drugo.
I sama sam se malo pozabavila ovom temom, čitala što drugi kažu, pratila neka istraživanja, i došla do zaključka da je najbolje napraviti jednu, pa započeti drugu stvar. Ja uspješno telefoniram s mamom i peglam u isto vrijeme, ali nit je ovo prvo ni ovo drugo nešto posebno važno. I sama u nedostatku vremena posegnem za multitaskingom, ali ne donese mi baš puno, osim da neku važnu stvar moram obaviti ponovno ;)
I meni je to najgore jer se najčešće moram vratiti na neku od tih stvari, i onda u suštini potrošim tako više vremena nego da radim jednu po jednu.
Uf ovo je baš dobra tema, ja se borim sama sa sobom, jer se ubijeđujem da ja mogu uraditi više stvari odjednom, jer mi nema druge, a opet sa druge strane se slažem sa prethodnim komentarom, to na kraju ne ispadne bas kako treba, pa onda sama sebi izađem na nos. Ali je u današnje vrijeme brzog života i tehnologije teško uopšte biti fokusiran na jednu stvar, kad nam 100 stvari odvlači pozornost.
Da, uopšte nije neobično da sve češće viđamo tekstove (pa čak i knjige) sa temom kako se diskonektovati od svega toga :/
Interesantna tema o kojoj sam i ja pisala. Postoji studija koja kaze da uopste nije dobro za mozak da radi taj “multitasking” jer mu svaki put treba vremena i energije da se “reset” na taj novi zadatak tako da samim time postoji veci rizik da grijesis pri provodjenju zadataka… Tako da to-do liste nisu uopste lose izumece ako se vec hoce izbjeci multitasking :D
Upravo njih i pokušavam iskoristiti, mada nije jednostavno :)