Autorica: Hana Kazazović
Strašno mi je da žene u 2020. godini moraju voditi bitke za koje smo mislili da su davno dobijene. Dok gledam snimke s protesta žena u Poljskoj osjećam bukvalno mučninu u želudcu.
Ako niste u toku, Vrhovni sud u Poljskoj presudio je da su abortusi u gotovo svim slučajevima protivustavni, čak i onda kada fetus ima određene deformitete. Kada odluka stupi na snagu, prekid trudnoće biće dozvoljen samo u slučajevima silovanja, incesta i kada ugrožava zdravlje majke. Poljski zakoni su i prije ovoga su bili među najrigoroznijim u Evropi.
Danas Poljska, sutra neka druga zemlja, prekosutra neka nova odluka i zakon i eto nas na korak do spaljivanja žena na lomačama.
I ne želim uopšte da raspravljam o tome ko ima pravo da odlučuje šta će žena da radi sa svojim tijelom. Jeza me hvata od pomisli da tamo neka grupa ljudi odlučuje o bilo čijem zdravlju i da određuje šta smije ili ne smije uraditi. I kako to fino napisa na Twitteru @Neposlušna:
Zabrana abortusa neće ukinuti abortus već pristup sigurnim i po zdravlje i život žene bezbjednim medicinskim procedurama. Dovešće do toga da se abortus “otjera” u ilegalu, izvodi u nesanitarnim uslovima, od strane nestručnih lica, i žene košta života i/ili zdravlja.
Zabrana abortusa neće ukinuti abortus već pristup sigurnim i po zdravlje i život žene bezbednim medicinskim procedurama. Dovešće do toga da se abortus “otera” u ilegalu, izvodi u nesanitarnim uslovima, od strane nestručnih lica, i žene košta života i/ili zdravlja.
— Neposlušna (@muske_suze) October 24, 2020
U tekstu za Slobodnu Evropu je nedavno doktorka Jadranka Dizdarević-Stojkanović, specijalistica ginekologije i akušerstva fino objasnila:
“Pravo žene, odnosno ljudsko pravo da ona odluči kad će, s kim će i koliko će djece roditi”.
“Prema važećim zakonima u BiH, namjerni pobačaj dozvoljen je do desete sedmice trudnoće. Najbolje je ako to uradi u dogovoru sa svojim partnerom, ali na koncu ona je ta koja nosi teret trudnoće, nosi teret porođaja i na kraju teret majčinstva. Najveći teret je na ženi. Kad dođe žena na abortus, mi uvijek nastojimo da razgovaramo s njom i da vidimo je li to zaista nemoguća situacija pa da ona ne želi da rodi. Pokušavamo je, osobito ako se radi o prvoj trudnoći, ohrabriti da rodi to dijete. To je nastojanje svih doktora”, naglasila je Dizdarević-Stojkanović.
Nadam se da će ovaj svijet nekim čudom krenuti u normalnom smjeru i da će ljudska prava zaista prestati da se krše stalno. Jer kako reče Dunja Mijatović, komesarka za ljudska prava Savjeta Evrope
„Uklanjanje pravne osnove za skoro sve legalne abortuse u Poljskoj predstavlja kaznu i kršenje ljudskih prava”, napisala je Mijatović.