Autor: Hana Kazazović
Ovo je tekst o programu kojeg koristim svaki dan više od 3 godine, za sve što mi je bitno zapisati i imati sačuvano u životu. Znam da postoje drugi alati koji mogu služiti istoj svrsi, ali ja sam navikla na njega i savršen mi je za sve ono za šta ga koristim. Spomenula sam ga u komentaru na Facebooku pa me nekoliko njih zamolilo da napišem tekst o tome za šta ga sve koristim i zbog čega ga toliko volim.
U pitanju je Evernote čiji je slogan “Remember everything” (pamti sve). U njihovom logu je slon, jer stvarno ima pamćenje kao slon :D
Evernote je meni online rokovnik za sve. Zamislite da imate u stvarnom offline životu rokovnik koji je stalno uz vas i u koji ćete upisivati sve što vam je važno – od svakodnevnog dnevnika, preko recepata do evidencije o plaćenim računima.
E sad zamislite koliko bi vam takvih papirnatih rokovnika trebalo i kako biste se snalazili sa njima. Kako biste našli neki podatak koji vam je važan? Kako biste uopšte organizovali podatke u njemu?
Evernote je moj beskonačni, elektronski “rokovnik” koji ima najbolju ikad izmišljenu opciju za nas koji nismo usavršili vještine sortiranja bilo čega – opciju “search”.
Koji god da vam podatak treba i kako god da ste ga “složili” u Evernoteu – opcija “search” spašava situaciju. Da samo znate koliko puta su me muž ili mama i tata pogledali kao da sam vanzemaljac nakon što bi u razgovoru spomenuli nešto, a ja im nakon par trenutaka rekla “to je bilo tad i tad”.
Za šta ja koristim Evernote?
1. Dnevnik
2013. sam počela da pišem dnevnik svako veče. Nije to onaj tinejdž dnevnik sa presovanim ružama, srceparajućim citatima i fotografijama zalazećeg sunca. Ovo je pravi, ozbiljni dnevnik o tome šta je bilo bitno taj dan. U jednoj do 3 rečenice zapišem gdje sam bila, je li neko bio bolestan, ako sam nešto kupila ili platila (veće kupovine, ne ono hljeb i mlijeko naravno), te ako se nešto neobično desilo taj dan.
Na primjer pomaže mi da se sjetim kad sam se zadnji put šišala :D Samo ukucam šišala u “search” i izbaci mi sve gdje sam spomenula tu riječ, a ja onda po datumu nađem zadnju. Pomaže da na primjer nađem kad sam zadnji put bila u Sarajevu. Samo ukucam u pretragu “Sarajevo” i nađem datum.
Prošle godine sam čak posebno stavljala tagove za sva putovanja jer sam svaki dan pisala u posebnu karticu. Ove godine za svaki mjesec otvaram karticu i u njoj pišem datume.
U suštini nema pravila – kartice organizujete onako kako vama najviše odgovara.
2. Listu zahvalnosti
Takođe od 2013. svaki dan uveče pišem listu zahvalnosti. Svako veče sumiram dan te nakon zapisivanja u dnevnik zapišem i koje su to 3 stvari zbog kojih sam zahvalna taj dan. Od ove godine osim te 3 zapisujem i 3 lijepe stvari koje su se desile u tom danu te 3 moje želje. Fokus na pozitivno, zapisivanjem ovih stvari ga oštrim, a kad mi padne raspoloženje uvijek mogu da se podsjetim šta je to sve lijepo u mom životu.
3. Evidencija o računima
Za ovu evidenciju je moj tata sebi napravio kutiju u koju stavlja sve račune, a pamtim i rokovnik u koji je redovno upisivao sve rate kredita. Kod mene je jedna elektronska sveska u Evernoteu nazvana Kuća, a u njoj je podsveska “računi”. Tu svaki od onih kojima plaćam mjesečne usluge ima svoju karticu sa evidencijom kad sam račun platila.
Procedura je ovakva – kad mi stigne novi račun ja otvorim Evernote i upišem njegov broj i iznos. Račun odložim u fasciklu za neplaćene. Kad ga platim, odmah upišem u Evernote da je plaćen a račun prebacim u fasciklu za plaćene.
Kod mene je to malo ubrzano jer već odavno račune plaćam elektronski pa plaćanje i prebacivanje traje pola sata, sve za istim stolom. Ali svakako može i u varijanti kad ih plaćate fizički u bankama ili na pošti.
4. Recepti
Nisam neko ko puno vremena provodi u kuhinji, a posebno ne neko ko stalno sprema različita jela. Moje kuhanje će vjerovatno dobiti i zaseban tekst u kategoriji “humor”. Ono što je bitno jeste da već odavno recepte tražim na internetu – blogovima i namjenskim stranicama za njih poput Coolinarike. I kad ga nađem, onda mi je mnogo lakše da ga samo “zakačim” u svoj elektronski rokovnik, nego da ga prepisujem.
Lako je izbaciti neki koji vam se više ne sviđa. Lako je dodati neki, ili dopisati sastojak koji ste sami ubacili u jelo a nije pisalo na receptu. Malo je možda nezgodno kad krenem da kuham jer moram telefon nositi sa sobom. Tačnije, dio koji me kod toga najviše nervira je brzo gašenje ekrana – taman krenem čitati šta dalje trebam ubaciti na primjer i u pola rečenice se ekran ugasi, a meni ruke zauzete. Ali i to se da riješiti. Da češće kuham sa recepata sigurno bih produžila vrijeme upaljenosti ekrana.
5. Sve za posao
Sve ono što meni treba u mom poslu vezano za klijente za koje radim. Svi podaci koji su bitni, sve evidencije o urađenom – planiranom – zamišljenom.
Sve ono što se tiče određenog projekta – od početnog emaila pa do svih stavki koje se u toku rada pojave – sve ubacujem tu i pratim na jednom mjestu. Pomoglo mi do sada milion puta, jer kako rekoh nisam majstor organizacije, često se zagubim u svemu.
6. Čuvanje ideja
Ovo je posebno važna stavka. Desi se tokom dana da mi padne na pamet neka ideja. Kad god sam ih pokušala zapamtiti a da je nisam zapisala – zaboravila bih je. „Pametan piše, budala pamti“ – kao da je po meni nastalo. Zbog toga sam se natjerala da zastanem i otvorim Evernote aplikaciju na telefonu, te u nju upišem to što mi je „sinulo“. Ok, priznajem, nekad upišem to i na Google Keep pa pustim da odstoji koji dan. Ako se i nakon par dana čini kao ideja, onda prepišem u Evernote.
Ono što je bitno reći jeste da Evernote možete instalirati na svoj računar, možete ga otvarati kao web stranicu, a možete ga skinuti i kao aplikaciju (Android ili iOS, imaju obe naravno). Gdje god da upišete promjenu, ona se sinhronizuje sa vašim računom i imate je sačuvanu. Možda u početku treba mrvica više vremena da se snađete sa njim i naviknete. Nakon toga je po pitanju njegove primjene granica samo vaša mašta.
I da, ja koristim osnovnu, besplatnu verziju i potpuno mi zadovoljava sve potrebe već godinama. Kako napomenu u komentaru Draža – ona dozvoljava 60 MB uploada mjesečno, što je meni dovoljno jer ne stavljam u njega puno fotografija i sličnih, “težih” stvari :)
Odličan tekst o odličnom programu koji koristim vekovima ako ne i milenijumima. Dodao bih i da kao aplikacija sem web forme postoji i za iPhone/Android a kao plugin postoji za skoro sve pretraživače – ako ne i sve tako da je dostupan oklen oš…i možda napomena da je dozvoljeni upload 60MB mesečno (da se neki fejsbukičar ne povede pričom da uradi upload svih fotki na Slona).
Ne bi Draža bio Draža kad ne bi nešto dodatno kenjao :-)
“Šta ću, takav je pos’o, ni ja ga ne volim”
Hvala puno na dopuni, dodaću je baš u tekst :)
…i da, dužna si nam info kako je protekla instalacija Ubuntua? :-)
У праву си, стварно је супер ствар. Дала си ми одличне идеје за шта бих га још могла користити :)
Super, baš mi je drago :)
Idem odmah po njega! :D
Što volim kada ne moram čekati sutra :)
Da, to je super osjećaj :)
super je stvar! ja za ovo nisam znala ranije, a isto sam loša u organizaciji :) imam bilješke i recepte i na mobitelu i to na raznim mjestima, a i one fizičke, papirne :)
hvala ti što si ovo podijelila s nama :)
Nema na čemu, vjerujem da će ti pomoći da sve skupiš na jedno mjesto i olakšaš sebi :)